Čína na svůj 17. listopad stále čeká

8 Apr 2014 by admin, Comments Off on Čína na svůj 17. listopad stále čeká

Zdravice shromáždění Asociace Falun Gong České republiky,
společnosti Lidská práva bez hranic a organizace Lungta
dne 17.11.2007 na Staroměstském náměstí
s podtitulkem „Čína na svůj 17. listopad stále čeká“

Vážení přátelé,

letos si připomínáme 18. výročí dnů, kdy jsme s napětím i obdivem hleděli k Číně – sledovali jsme statečný odpor čínských studentů proti největší totalitní diktatuře světa – diktatuře čínské komunistické strany. Na jaře roku 1989 proti ní vyšly do ulic desetitisíce čínských studentů. Žádali svobodu a demokracii.  Jejich nenásilný protest na náměstí Tiananmen byl však brutálně potlačen ozbrojenými silami. Svět a my s ním jsme přihlíželi v šoku.

Boj čínských studentů za svobodu a demokracii, byť prohraný, nás však silně inspiroval. I my studenti v tehdejším Československu jsme se téhož roku vzepřeli diktatuře komunistické strany  –  a podařilo se nám ji porazit. Měli jsme větší štěstí než naši čínští přátelé, a to především proto, že Sovětský svaz Michaila Gorbačova jen přihlížel, když občané bořili zdi komunistického lágru východní Evropy.

Zrůdná komunistická ideologie ještě není na světě poražena. Komunistická diktatura v Číně bohužel vládne dodnes a porušuje veškerá lidská práva definovaná mezinárodními úmluvami. Dopouští se genocidy na tibetském národu. Přímo podporuje zločinný vojenský režim v Barmě. Systematicky pronásleduje a mučí své vlastní lidi. Své občany zavírá do gulagů a nechává odsuzovat k smrti justičním aparátem, který přímo podléhá komunistické straně. Čínská komunistická diktatura potlačuje svobodu vyznání, právo na sebeurčení, svobodu slova, svobodu shromažďování a další. Komunistická diktatura v Číně má od roku 1949 na svědomí minimálně 65 miliónů lidských obětí. Jak je možné, že takovýto režim je uznáván demokratickými státy?

Čínskou komunistickou diktaturu dokonce uznal Mezinárodní olympijský výbor za hodnu pořádání olympijských her.  Neslyším žádný hlasitý odpor ze strany demokratických států.  Přitom to byly i bojkoty olympijských her v Moskvě roku 1980 a v Los Angeles roku 1984, které vedly k historickému setkání hlav Spojených států Ronalda Reagana a Sovětského svazu Michaila Gorbačova roku 1986,  po kterém následoval rozpad komunistické říše ve východní Evropě. Možná, že by obdobný bojkot olympijských her v Číně byl impulsem, který by napomohl k obdobnému pádu zločinného režimu v Číně. Nejvyšší sportovní ideály a zločiny proti lidskosti přece nelze směstnat pod jeden klobouk.

Vážení přátelé, dnes si připomínáme 18. výročí počátku konce komunistického režimu v Československu. Čína na svůj 17. listopad ještě čeká. Doufám a věřím, že se tato doba neodvratně blíží. Bůh Vám žehnej!

Martin Mejstřík, senátor
člen Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice  Senátu PČR

Recent Posts

Archives