Česká republika by měla přispět na památník 100 miliónů obětí komunismu ve Washingtonu

21 Aug 2003 by admin, Comments Off on Česká republika by měla přispět na památník 100 miliónů obětí komunismu ve Washingtonu

Uprostřed hlavního města USA, ve Washingtonu D.C., má vyrůst již letos v létě mezinárodní památník obětem komunismu. Památník má podobu asi třímetrové repliky sochy Demokracie, kterou v roce 1989 vztyčili na náměstí Tiananmen v Pekingu studenti. Jejich demonstraci na podporu demokracie krvavě potlačila armáda a policie. Socha čínských studentů byla inspirována známou americkou sochou Svobody.

Památník obětem komunismu vznikne na základě zákona č. 103 /199 přijatého Kongresem USA v roce 1993. Má připomínat světu více než 100 miliónů obětí komunistické tyranie, které byly  – dle doslovného textu zákona – zabity v „bezprecedentním imperialistickém komunistickém holocaustu, prostřednictvím výbojů, revolucí, občanských válek, čistek, vyprovokovaných konfliktů a jiných násilných prostředků.“

„Totalitární teror nestrpěl žádný odpor, ať už od jednotlivců, institucí, politických stran nebo víry. Namísto toho přišel s velkou lží  o tom, že jeho cílem je beztřídní utopická společnost s lidskou důstojností pro všechny. Avšak poté cynicky vyprodukoval přesný opak hlásaného. Jeden národ po druhém podlehl jeho ozbrojené moci, bezostyšným intrikám a pokrytectví,“ připomíná nadace, která je vybudováním a provozem památníku ze zákona pověřena.

Celkové náklady jsou vyčísleny na 750 000 USD. Nadaci se podařilo dodnes nashromáždit příspěvky ve výši 700 000 USD. Zbylých 50 000 dolarů chce nadace shromáždit do letošního léta, kdy bude zahájena stavba. Podle ředitele Nadace pro památník obětem komunismu přispěly finančně například i vlády Estonska a Litvy; Lotyšsko příspěvek přislíbilo. Vláda České republiky zatím na podporu projektu uspořádala recepci v prostorách velvyslanectví.

„Domnívám se však, že je věcí cti, aby se Česká republika, která hrůzy komunistické diktatury přestála, podílela na tomto významném památníku nejen symbolicky, ale i finančně. Obracím se proto na vládu a čelní představitele všech politických stran s výzvou, aby na realizaci památníku obětí komunismu přispěli,“ říká Martin Mejstřík.

Recent Posts

Archives